15 marca 2016 Udostępnij

Zabieg wybielania zębów

Zabieg wybielający zębyZabieg wybielający zęby jest możliwy do przeprowadzenia tylko u osób zdrowych, nie mających problemów z dziąsłami i wypełnieniami. Nie można go wykonać u każdego, są sytuacje gdzie wybielanie jest niewskazane i trzeba się od tego wstrzymać.

wybielanie zębówMetody wybielania stosowane w gabinetach dentystycznych są bardzo zróżnicowane i warto wiedzieć, że niektóre osoby nie mogą sobie na to pozwolić. Są to m.in. kobiety w ciąży i w okresie laktacji, osoby poniżej 16 roku życia, osoby uczulone na substancje wybielające, osoby z bardzo ciemno zabarwionymi zębami oraz te które mają wypełnienia, mostki, koronki i inne elementy uzupełniające uzębienie.

Efekty wybielania zależą od kilku czynników i nie są zawsze jednakowe, główną rolę odgrywa tutaj stan uzębienia, rodzaj osadu oraz rodzaj wybielacza użyty w trakcie zabiegu. Jednym ze sposobów wybielania jest zastosowanie pasty stomatologicznej, która charakteryzuje się delikatnym działaniem materiałów ściernych.

Pasty wybielające pomagają usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni, nie mają w swoim składzie wybielaczy takich jak nadtlenek wodoru, stosowany w profesjonalnych wybielaczach. Pasta jest środkiem, który nie przyniesie takich efektów jak profesjonalne metody stosowane u dentysty, lecz pomoże wybielić zęby o jeden odcień. Inną metodą często stosowaną przez pacjentów, jest użycie pasków lub żeli wybielających, które są nakładane na powierzchnie zęba.

Paski są niezmiernie cieniutkie i nakładane wspólnie z żelem pozwalają na wybielenie o kilka tonów. Muszą być nakładane przez okres około 14 dni, dwa razy w ciągu dnia, aby przynieść pożądane efekty.

Metodą często stosowaną wśród wielu osób, jest tackowe wybielanie zębów. Polega to na nałożeniu specjalnej tacki z żelem wybielającym na uzębienie i noszenie jej przez kilka godzin w ciągu nocy lub dnia, przez okres około 4 tygodni. Cała metoda jest oparta na środkach dostępnych bez recepty, jednak w gabinecie dentystycznym obejmuje kilka dodatkowych elementów takich jak: żel ochronny lub inna osłona umieszczona na dziąśle, przyśpieszenie działania żelu pod wpływem ciepła lub specjalnego światła, które jest kierowane bezpośrednio na zęby.

nakładkowe wybielanie zębów

Metodą polecaną i skuteczną jest nakładkowe wybielanie zębów, które polega na tym, że protetyk wykonuje indywidualna szynę, gdzie pacjent samodzielnie aplikuje wybrany środek wybielający. Taką metodę stosuje się codziennie przez ok. 2 do 8 godzin, w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać i w jakim czasie. W gabinecie dentystycznym przeprowadza się profesjonalne wybielanie zębów i dzięki tej metodzie można bardzo szybko, nawet w ciągu jednej wizyty uzyskać efekt wybielenia o kilka tonów.