18 marca 2016 Udostępnij

Profesjonalne wybielanie zębów - wady i zalety

białe zębyWybielanie zębów to nic innego jak rozjaśnianie ich odcieni, poprzez działanie na ich powierzchnię metodą utleniania. Jeśli zależy nam na długotrwałych i szybkich efektach to najwygodniej jest skorzystań w usług w gabinetach dentystycznych, gdzie oferowane są tego typu zabiegi. 

pasta wybielająca zębyWszystkie preparaty jakie są dostępne bez recepty w aptekach czy drogeriach, jakie możemy stosować w domach, przynoszą efekty mniej widoczne i zdecydowanie trzeba poświęcić na nie więcej czasu i trudu. Pierwszym etapem wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, jest wizyta konsultacyjne podczas której lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem odnośnie oczekiwań i innych informacji potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu, sprawdza stan uzębienia oraz dobiera najlepsza metodę wybielania, przy czym musi uwzględnić stan zdrowia pacjenta, jego indywidualne cechy fizyczne, a także podać informacje dotyczące kosztów przeprowadzenia konkretnych zabiegów.

Po uzgodnieniu wszystkich czynników i w porozumieniu z pacjentem lekarz stomatolog może przeprowadzić zabieg profesjonalnego czyszczenia, na co składa się usunięcie nalotu i kamienia nazębnego, a często także piaskowanie zębów i ich polerowanie. Po zakończeniu tych czynności można przystąpić do właściwego wybielania zębów.

Jedną z metod bardziej popularnych jest tzw. nakładkowe wybielanie zębów, czyli przygotowanie przez protetyka specjalnej szyny dla pacjenta, idealnie dopasowanej do kształtu szczeki. Szynę trzeba pokryć się specjalnym żelem wybielającym, a następnie nałożyć na uzębienie. Szynę zazwyczaj nakłada się na całą noc, przez okres co najmniej dwóch tygodni. Efekty wybielenia widać już po kilku dniach i taki stan utrzymuje się przez kilka lat. Dla utrzymania rezultatu, warto powtórzyć taki zabieg co kilkanaście miesięcy, zakładając szynę na jedną czy też dwie noce.

wybielanie zębów w gabinecieInną metodą stosowaną przez lekarza stomatologa jest wybielanie za pomocą naświetlania. Jest to możliwe do przeprowadzenia tylko w profesjonalnych gabinetach dentystycznych,a polega na nałożeniu żelu tlenowego i ochronnego, a następnie naświetlaniu zębów lampami z niebieskim promieniowaniem, które uaktywnia i przyśpiesza działanie żelu. Po około 20 minutach widać efekty wybielania o około 3 tony, a efekt utrzymuje się przez długi czas.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym ma wiele zalet, ale i wad. Efekt wybielenia zębów można uzyskać bardzo szybko i utrzymuje się długo, ale może także zmienić odcień szkliwa dosyć mocno, co może wywołać różne reakcje otoczenia. Po przeprowadzonym zabiegu można także odczuwać bóle, co spowodowane jest nadmierną wrażliwością szkliwa.