31 marca 2016 Udostępnij

Prawdy i mity na temat wybielania zębów

piękne i zdrowe zębyDla bardzo wielu osób piękne i zdrowe zęby to podstawa sukcesu. Nie zawsze jednak możemy poszczycić się idealnym uzębieniem, które dodaje nam uroku i jest istną reklamą powodzenie. Na szczęście współczesna stomatologia ma cały szereg metod i narzędzi które pozwalają naprawić błędy natury, i dzięki nim można się cieszyć nienagannym garniturem lśniących, białych zębów.

jak wybielić zębyO zęby jesteśmy zobowiązani dbać nie tylko w gabinetach dentystycznych, ale także na co dzień w domu, co należy robić umiejętnie i z rozwagą stosować niektóre metody wybielania bądź innego upiększania. Co najbezpieczniej i najlepiej stosować w domowych warunkach, aby skutecznie wybielić zęby? Oto kilka wskazówek.

Przede wszystkim efekty każdej z dostępnych metod jest zależna od indywidualnych cech pacjenta, nie zawsze ten sam zabieg będzie miał identyczne rezultaty po zastosowaniu u kilku osób, dlatego nie można powiedzieć która z metod jest gorsza, a która lepsza. Jedyną osobą która potrafi określić najlepszą metodę wybielania, jest doświadczony lekarz stomatolog, którego lata praktyki i wiedza na ten temat, potrafią uchronić przed błędami popełnianymi przez pacjentów.

Dentysta określi, z jakiego powodu powstały przebarwienia, oceni stan szkliwa i jego uszkodzeń oraz podpowie jaka metoda będzie najlepsza, aby uzyskać biały uśmiech bez krzywdy dla naszego zdrowia. W nowoczesnej stomatologii mamy do dyspozycji kilka możliwości, które pozwolą na uzyskanie efektów wymaganych przez pacjenta. Zazwyczaj w sytuacji, kiedy pacjent po raz pierwszy decyduje się na wybielanie, polecany jest zabieg przeprowadzany bezpośrednio w gabinecie, dzięki czemu lekarz może zastosować silniejsze preparaty, dopuszczane tylko do profesjonalnego użytku.

Przeprowadzając zabieg w gabinecie pod kontrolą dentysty, można uniknąć wielu komplikacji, w tym nadwrażliwości na środki wybielające, co nie jest rzadką przypadłością, a doświadczony lekarz w trakcie nakładania preparatu może ominąć miejsca najbardziej czułe. Nakładając w domu szynę z preparatem wybielającym, taka kontrola nie jest możliwa. Lekarz w trakcie zabiegu sprawdza też reakcję szkliwa i pojawiające się na nim skazy, które wynikają często z wad nabytych lub wrodzonych. Jeśli dentysta stwierdzi w trakcie zabiegu, że wszystkie etapy przebiegały bez zakłóceń i szkody dla nas, to w przyszłości można stosować zabiegi wybielające w domu.

jak wybielić zęby w domuPreparaty i metody stosowane w gabinetach budzą niekiedy kontrowersje, ze względu na nie do końca zbadane działanie substancji wybielających i dlaczego wywołują takie efekty. Również stosowanie lamp nie jest udowodnioną koniecznością stosowania i wielu badaczy twierdzi, że nie jest to czynnik przyśpieszający, jednak nie można zanegować przydatności zastosowania temperatury i lamp ultrafioletowych.