7 marca 2016 Udostępnij

Leczenie kanałowe zęba – kolejne etapy.

Leczenie zęba metodą kanałowąLeczenie zęba metodą kanałową składa się z kilku postępujących po sobie etapów. Pierwszy z nich to zawsze podjęcie przez lekarza stomatologa decyzji o leczeniu, zazwyczaj na podstawie zdjęcia radiologicznego lub dolegliwości jakie zgłasza pacjent.

badanie stomatologiczneNastępnie lekarz rozpoznaje, czy potrzebne jest znieczulenie, jeśli ząb jest już martwy, znieczulenie nie jest potrzebne, jednak w sytuacji gdy to miazga zęba jest w stanie zapalnym, znieczulenie jest jak najbardziej wskazane. W kolejnym etapie lekarz usuwa zmienione tkanki zęba, po to by otworzyć dostęp do komory w której są nerwy i naczynia krwionośne. W komorze zęba lekarz zakłada specjalne materiały mające na celu zatrucie zęba, czyli umartwienie pozostałej żywej tkanki zęba.

Po dewitalizacji, czyli zatruciu zęba, pacjent zgłasza się na kolejną wizytę po około 7 do 14 dni, co ustalane jest przez dentystę, choć coraz częściej lekarze decydują się na pominięcie tego etapu i od razu przystępują do usuwania nerwu po wcześniejszym podaniu znieczulenia.

Po wcześniejszych etapach przygotowania zęba, dochodzi do usunięcia unerwienia, czyli usunięcia miazgi z kanałów. W tej fazie kanał jest także odpowiednio poszerzany i odkażany, poprzez płukanie specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Od tego ile kanałów jest w danym zębie zależy jak długo będzie trwał cały zabieg, a kanałów może być od 1 do 4 lub 5, w zależności który to ząb.

Po zakończeniu czyszczenia kanałów, lekarz stomatolog przystępuje do wypełnienia kanałów materiałem który musi je szczelnie i trwale zapełnić. Do tego używa się specjalnych past lub gutaperki z dodatkiem pasty, które wypełniają odpowiednio cały kanał.

Bardzo ważnym etapem jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego po zakończeniu leczenia, po to aby mieć pewność, że cały proces został zakończony pomyślnie i kanał został wypełniony całkowicie. Jeśli nastąpiły nieprawidłowości, lekarz musi wykonać dopełnienie kanału, co jest bardzo ważne, aby leczenie było skuteczne.

efekty leczenia kanałowegoKońcowym etapem jest założenie podkładu na zęba, który oddziela kanał od plomby, a następnie założenie wypełnienia, czyli plomby właściwej. Wszystkie powyższe etapy leczenia są zazwyczaj przeprowadzone w ciągu 1 do 3 wizyt w gabinecie dentystycznym. Niekiedy występuje dodatkowa komplikacja, czyli wysięk w kanale, czyli zapalenie tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba, co powoduje bóle pomimo usunięcia nerwu i czasem brzydki zapach w kanale, więc cały zabieg musi być przesunięty w czasie. W takiej sytuacji pacjent ma umieszczane w zębie lekarstwa, które likwidują stan zapalny, bądź usuwające bakterie i wysuszają zęba, przygotowując go na właściwe leczenie.