4 marca 2016 Udostępnij

Leczenie kanałowe wolne od sekretów

nowoczesne leczenie kanałoweO leczeniu kanałowym często mówi się jako o jednym z tych zabiegów dentystycznych, które wzbudzają najwięcej kontrowersji. Potrafi być przyjmowane z większą niechęcią nie tylko niż borowanie, ale i samo wyrwanie zęba postrzegane co prawda jako wyjątkowo niemiłe, ale jednorazowo. Czy jednak zła sława, jaką się cieszy, jest uzasadniona?

asystentka stomatologicznaOsoby, które nie chcą nawet słyszeć o leczeniu kanałowym powinny mieć świadomość tego, że w ostatnich czasach stomatologia rozwinęła się w istotny sposób. W praktyce oznacza to, że nawet rozwiązanie bardzo poważnego problemu wcale nie musi być koszmarem pod warunkiem, że zaufamy osobie, która rzeczywiście na to zasługuje.

Samo leczenie kanałowe jest konieczne przede wszystkim wówczas, gdy doszło do zapalenia miazgi zęba odpowiadającej zarówno za połączenia nerwowe, jak i krwionośne. Często jest to konsekwencja zaawansowanej próchnicy zębów, choć przyczyną potrafią być również inne uszkodzenia, wcale nie zawsze związane z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeśli zmiany są nieodwracalne, oczyszczenie kanału zębowego z chorej miazgi wydaje się jedynym rozwiązaniem, które może uratować ząb.

Już po zakończeniu leczenia kanałowego należy liczyć się z tym, że nasz ząb będzie martwy. Nie może być zresztą inaczej, skoro stomatolog zdecydował się na usunięcie z niego zarówno tkanek odpowiedzialnych za jego ukrwienie, jak i unerwienie. Jest to jednak konieczne, jeśli chcemy nie tylko powstrzymać zapalenie miazgi, ale również przyczynić się do zahamowania tempa, w jakim psuje się ząb.

zabieg leczenia kanałowegoJeśli zabieg jest wykonany prawidłowo, możemy mieć nadzieję, że ząb będzie nam służył jeszcze przez długie lata. Co więcej, różnice pomiędzy takim zębem, a resztą uzębienia, nie są widoczne. Oczywiście, nie musimy godzić się na leczenie kanałowe. Najczęściej alternatywą dla niego jest usunięcie zęba, który psując się staje się coraz bardziej uciążliwy.

Niestety, choć często o tym zapominamy, braki w uzębieniu pociągają za sobą dość poważne konsekwencje, którym można zapobiec przede wszystkim decydując się na dość szybkie wstawienie implanta. Możemy też pozostawić ząb w spokoju i nie podejmować żadnych dodatkowych zadań, należy jednak liczyć się z tym, że takie działanie na dłuższą metę okaże się nieodpowiedzialne. Na szczęście, leczenie kanałowe jest niemal bezbolesne.