29 marca 2016 Udostępnij

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym zęba?

leczenie kanałoweBardzo często możemy przekonać się o tym, że silny ból zęba jest jedynie początkiem naszych problemów, wizyta złożona stomatologowi uświadamia bowiem, że jedynym rozwiązaniem możliwym do przyjęcia staje się leczenie kanałowe. Trudno o bardziej dramatyczną diagnozę, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z leczeniem, które nie tylko umożliwia zachowanie zęba, ale również ratuje go przed usunięciem.

kanałowe leczenie zębaSamo leczenie kanałowe może zostać zaordynowane z przynajmniej kilku powodów. Najczęstszą przyczyną takiej decyzji okazuje się być pojawienie się stanu zapalnego miazgi, a więc nerwu zlokalizowanego w kanale korzenia zębowego. Samo zapalenie miazgi może przebiegać w sposób dość zróżnicowany, w skrajnym przypadku wiąż się zaś ze zmianami okołowierzchołkowymi. Przebieg leczenia kanałowego nie zawsze jest taki sam, co do zasady jednak lekarz decyduje się na znieczulenie silnego bólu, otworzenie zęba i usuniecie miazgi, która została zmieniona zapalnie.

Kolejnym krokiem jest tak zwane opracowanie kanału oraz wypełnienie go odpowiednim materiałem. Ostatnim krokiem jest założenie do zęba wypełnienia i właśnie w tym momencie możliwe jest stwierdzenie, że leczenie zostało zakończone. I choć opis sugeruje nam, że zabieg jest dość nieskomplikowany, w rzeczywistości sytuacja bywa znacznie bardziej skomplikowana. Już w trakcie leczenia może się okazać, że na jaw wychodzą przeszkody związane z anatomią zęba, ta bowiem nie zawsze jest taka sama.

Uwarunkowania anatomiczne mają wpływ przede wszystkim na długość procesu leczenia, nie pozostają jednak obojętne również dla jego przebiegu. Już choćby dlatego dość nieroztropne jest porównywanie liczby wizyt. Znacznie bezpieczniej jest zaufać dentyście i mieć na uwadze to, że jego wysiłki mogą ocalić nasz ząb przed usunięciem. Spore kłopoty mogą być też generowane przez kształt kanału. Jest to ryzyko, które daje o sobie znać przede wszystkim w odniesieniu do zębów wielokanałowych.

leczenie kanałowe bez bólu

Nie można zapominać również o tym, że na długość leczenia nie pozostają bez wpływu także indywidualne odczucia pacjenta. Bardzo często mamy przecież do czynienia z dolegliwościami bólowymi, które potrafią dawać o sobie znać na długo po wypełnieniu kanału, co bywa szczególnie kłopotliwe. Niemal jednakowo ważne jak samo leczenie jest kontrola radiologiczna. Jeśli więc ząb został wypełniony, zdjęcie radiologiczne staje się koniecznością, jest to bowiem niezawodny sposób na skontrolowanie tego, w jakim stanie znajduje się kanał. Wielu lekarzy odwołuje się do tej formy diagnostyki także w trakcie leczenia.